Obiektyw zmiennoogniskowy czy stałoogniskowy?
Każdy początkujący fotograf zadaje sobie jedno ważne pytanie: czy wybrać stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy obiektyw? Który z nich będzie lepszy? Wątpliwość są jednak najbardziej zrozumiałe, bo poszczególne szkiełka inaczej będą współpracować w czasie sesji, szczególnie podczas wykonywania zdjęć porterowych. Jednak decyzja odnośnie lepszej opcji nie jest tak oczywista i wiąże się z różnymi czynnikami, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem sesji.
Atuty „stałki”
Obiektyw stałoogniskowy ma wiele zalet, ale ta największa to jakość zdjęć, jaką gwarantują. Obraz ma właściwy kontrast oraz naświetlenie. Niewidoczne są żadne wady optyczne jak aberracja czy winietowanie, co pozwala cieszyć się czystym pięknym każdego zdjęcia. Zaletą jest też wielkość takich obiektywów, które są lżejsze i mniejsze od zmiennoogniskowych, więc swobodnie mieszczą się w torbie. Ponadto w większości przypadków są to tańsze modele od zoomów.
Zalety „zooma”
Natomiast zoom daje poczucie większej kontroli od kadrem i perspektywą. Jednym ruchem można całkowicie zmienić obraz, dlatego taki obiektyw lepiej sprawdzi się przy wielowątkowej sesji zdjęciowej. Szczególnie w plenerze zapewnia komfort, bo każda wymiana obiektywu zabiera czas oraz wymaga ostrożności. Przy padającym deszczu czy silnym wietrze wymiana może nawet okazać się niemożliwa. Ryzyka można uniknąć stosując właśnie uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy. Jego udogodnienia idą jednak w parze z wyższą ceną, dlatego nie każdy, szczególnie na początku kariery, jest w stanie wydać kilka tysięcy złotych na jeden obiektyw.
Jakie obiektyw na początek?
Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z fotografią na początku woli stosować uniwersalne obiektywy, bo spełniają najważniejsze potrzeby podczas sesji. Jednak z czasem rośnie apetyt i śmielej sięgają na bardziej zaawansowany sprzęt. Wyrabiając swój indywidualny styl fotografowania warto zainwestować w dwa obiektywy. Niedroga i sprawdzająca się przy zdjęciach portretowych „stałka” 85 mm f/1.8 oraz porządny zoom np. 24-70 mm f/2.8 umożliwią wykonywania różnych fotografii i szlifowanie umiejętności. Ponadto mając oba obiektywy będzie można poznać na własnej skórze zalety każdego z nich – walorów technicznych obiektywów stałoogniskowych oraz wygodnej uniwersalność obiektywów zmiennoogniskowych.
Wybór przyjdzie z czasem
Wraz z doświadczeniem wyrobiona zostanie też opinia, bo każdy fotograf w inny sposób chce uwieczniać świat na swoich zdjęciach. Dla jednych bardziej liczy się precyzja, dla innych miękkość, a dla kolejnych szybkość robienia zdjęć. Dobór obiektywu powinien również być podyktowany rodzajowi sesji zdjęciowej, co pozwoli stworzyć unikatowe obrazy.
- paź, 09, 2020
- Brak komentarzy.
Szukaj
Kategorie
- Artykuły
- Filmowanie ślubów i wesel
- Jak fotografować
- Pomysły na sesję zdjęciową
- Poradnik fotograficzny
- Programy do obróbki zdjęć
- Słownik fotograficzny
- Sprzęt fotograficzny
Najnowsze komentarze
- And - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- Karola - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- RADEK - Dystorsja
- Marcin - Fotografia a ochrona wizerunku
- Anonim - Dystorsja