Historia fotografii (cz. 2)
Dalszy rozwój fotografii
Na dalsze wynalazki w dziedzinie fotografii nie trzeba było długo czekać. Już w 1855 roku szkocki fizyk i matematyk Clark Maxwell przedstawił zasady fotografii barwnej, którą udoskonalano w kolejnych dekadach.
W 1888 roku rozpoczęto produkcję pierwszego na świecie aparatu na błonę zwojową, sprzedawanego pod nazwą Kodak. 3 lata później, Thomas Edison zaprezentował światu perforowaną błonę zwojową 35 mm, która stała się później absolutną podstawą fotografii małoobrazkowej.
W 1925 roku rozpoczęto przemysłową produkcję aparatu Leica (24 x 36 mm). W roku 1928 wyprodukowano pierwszą lustrzankę – dwuobiektywowego Roleiflexa. 5 lat później na scenie pojawiła się pierwsza lustrzanka jednoobiektywowa – Exakta.
W 1935 roku firma Kodak wprowadziła do sprzedaży pierwszy film barwny.
Opisane wyżej w telegraficznym skrócie wydarzenia doprowadziły do XX-wiecznej ekspansji fotografii we wszystkie dziedziny życia oraz niezwykłego rozwoju fotografii amatorskiej.
Historia fotografii cyfrowej
Kolejnym krokiem milowym w historii fotografii stało się opracowanie metody cyfrowego zapisu obrazu. Pierwszym krokiem na drodze ku fotografii cyfrowej było wynalezienie w 1969 roku matrycy światłoczułej typu CCD. Matryca ta nie nadawała się jeszcze do zastosowania w aparacie fotograficznym, ale już w 1975 roku w laboratoriach Kodaka opracowano pierwszy egzemplarz aparatu elektronicznego. Powstałe przy jego pomocy zdjęcia oglądać można było na ekranie telewizora.
W 1981 roku firma Sony zaprezentowała aparat elektroniczny Mavica, który rejestrował zdjęcia na dyskietce magnetycznej. Choć model ten niewątpliwie przyczynił się do rozwoju prac nad fotografią cyfrową, nie uznaje się go jeszcze za przedstawiciela aparatów cyfrowych.
Produkcja aparatów cyfrowych na szerszą skalę rozpoczęła się na przełomie lat 80. i 90. W 1988 roku firma Fujifilm przedstawiła pierwszy cyfrowy model fotograficzny DS-1p z matrycą o rozdzielczości 0,4 Mp i specjalną kartą pamięci SRAM, na której zapisywane były obrazy. Za pierwszy model profesjonalny uznaje się natomiast Kodaka DCS-100 (1991 rok), który pochwalić się mógł szaloną, z naszej perspektywy, rozdzielczością – 1,3 Mp.
W dzisiejszych czasach, gdy każdy telefon komórkowy wyposażony jest w cyfrowy aparat fotograficzny, gwarantujący jakość obrazu, o jakiej przed ćwierćwieczem można było tylko pomarzyć, zauważyć można coraz wyraźniejszą tendencję do powrotu do fotografii analogowej. Równocześnie, wielkie koncerny elektroniczne prześcigają się w unowocześnianiu metody cyfrowej.
- mar, 18, 2015
- Brak komentarzy.
Szukaj
Kategorie
- Artykuły
- Filmowanie ślubów i wesel
- Jak fotografować
- Pomysły na sesję zdjęciową
- Poradnik fotograficzny
- Programy do obróbki zdjęć
- Słownik fotograficzny
- Sprzęt fotograficzny
Najnowsze komentarze
- And - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- Karola - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- RADEK - Dystorsja
- Marcin - Fotografia a ochrona wizerunku
- Anonim - Dystorsja