GIMP do obróbki zdjęć

GIMP

Chyba najbardziej znanym i wykorzystywanym programem do pracy z grafiką rastrową, a w szczególności do obróbki cyfrowych fotografii jest Adobe Photoshop. Dzięki mnogości narzędzi i funkcji zyskał on sobie wielu zwolenników. Jego największą wadą jest jednak to, że jest on programem komercyjnym, za którego używanie trzeba zapłacić, i to niestety nie mało. Tutaj ujawnia się największa zaleta programu GIMP, który jest darmowy. Wiele osób z wielką chęcią z niego korzysta i chwali go sobie. Program ten bowiem w wielu aspektach potrafi dorównać Photoshopowi, a dla amatorów, a także bardziej zaawansowanych użytkowników jest on doskonałą alternatywą dla drogiego oprogramowania.

Narzędzia i możliwości GIMP-a

GIMP, podobnie jak każdy inny program graficzny, zawiera kilka podstawowych narzędzi takich jak pędzel, ołówek, zaznaczenie, gumka, wypełnienie i wstawianie tekstu. Oprócz tego posiada on także narzędzie znane z bardziej zaawansowanych programów, takie jak: lasso magnetyczne, różdżka, skalowanie, mieszanie warstw itd. Dzięki temu, że GIMP należy do wolnego oprogramowania, nieustanie powstają do niego nowe wtyczki i moduły. Przykładowo zwykły pędzel ma możliwość działania w znacznej ilości trybów, w tym także trybów stworzonych przez użytkownika. Dzięki temu te proste narzędzie staje się bardzo uniwersalne. Podobnie jest także z innymi narzędziami.

GIMP, podobnie jak Adobe Photoshop, korzysta z pracy na warstwach i kanałach. Rozwiązanie takie umożliwia edycję obrazów w wygodny i bezpieczny sposób. W pracy na warstwach w znacznej mierze pomagają narzędzie zaznaczania, których ilość jest naprawdę spora. Do wyboru mamy zarówno zaznaczanie odręczne, jak też zaznaczanie z miękką krawędzią oraz z wykorzystanie krzywych Beziera, które pomogą wybrać obszar zaznaczenia. Dodatkowo podobnie jak w komercyjnym odpowiedniku, tutaj również mamy możliwość korzystania z masek.

Środowisko pracy

GIMP jest solidnie rozbudowanym programem graficznym dzięki czemu potrafi on w pełni obsługiwać kanał alfa obrazu. Oprogramowanie pozwala na pracę w wszystkimi najważniejszymi formatami plików graficznych. Na długiej liście znajdziemy JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, GIF oraz liki PSD, czyli te które zostały zapisane z użyciem Photoshopa, niestety je, GIMP nie zawsze otwiera w prawidłowy sposób. Program ten radzie sobie doskonale także z tworzeniem animacji, pozwalając na wygodne poruszanie się po poszczególnych klatkach, rysowanie elementu na kilku z nich jednocześnie, a także Bluebox – narzędzie umożliwiające podmianę jednolitego koloru tła na całej długości pliku video. Stworzone i edytowane przy pomocy GIMP-a filmy i animacje możemy zapisywać w postaci animowanego pliku GIF lub AVI.

Największą zaletą pracy w środowisku GIMP-a jest jednak możliwość praktycznie nieograniczonej rozbudowy pakietu, dzięki wtyczkom oraz kolekcjom narzędzi, tworzonym przez entuzjastów wolnego oprogramowania.

Podsumowując można bezsprzecznie stwierdzić, że GIMP jest w pełni funkcjonalnym programem graficznym, z którego z powodzeniem mogą korzystać zarówno początkujący graficy jak też ich bardziej zaawansowani koledzy. Jeżeli jednak korzystacie z Adobe Photoshop, mimo wszystko powinniście dać szansę jego darmowemu odpowiedniki. Kto wie? Być może zostaniecie przy GIMP-ie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.