Fotografia a ochrona wizerunku

prawo

Z: flickr.com; Daniel Kulinski

W czasach, w których Internet jest największym narzędziem informacyjnym i komunikacyjnym, rozpowszechnianie zdjęć stało się niezwykle łatwe, a wprowadzenie przepisów regulujących tę kwestię było konieczne. Fotografia jest bowiem chroniona prawami autorskimi oraz prawem ochrony wizerunku osób na niej przedstawionych, dlatego przed zamieszczeniem jej w sieci warto sprawdzić, czy tym samym nie łamiemy obowiązującego prawa.

Przede wszystkim należy pamiętać, że w Internecie możemy zamieszczać zdjęcia swojego autorstwa, albo zdjęcia, do których posiadamy prawa autorskie. Zgodnie natomiast z artykułem 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ochronie podlega również wizerunek osoby znajdującej się na zdjęciu. Jak wynika z tego przepisu, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia tej osoby. W takim wypadku przed zrobieniem zdjęcia warto zapytać ją, czy zdjęcie może zostać opublikowane (np. na blogu) i dodatkowo uzyskać od niej pisemną zgodę, która w razie potrzeby posłuży za dowód. Jeśli zdjęcie zostało wykonane w ramach projektu, za który osoba ta (np. modelka) otrzymała wynagrodzenie, wtedy jej zgodna na publikację nie jest wymagana. Przyjęcie zapłaty traktowane jest jak wyrażenie zgody na publikację.

Wyjątkowo zgoda pod żadną postacią nie jest wymagana w dwóch sytuacjach:

  • jeśli fotografowana osoba jest częścią większej całości, jest jedną z wielu osób widocznych na zdjęciu, jest częścią zgromadzenia, a jej usunięcie nie wpłynęłoby na zmianę wymowy zdjęcia,
  • jeśli osoba ze zdjęcia jest powszechnie znana, a zrobiono je w czasie pełnienia przez nią funkcji zawodowych, społecznych, publicznych.

Nie złamiemy więc przepisów jeśli na swoim blogu czy koncie na portalu społecznościowym umieścimy np. zdjęcie z festiwalu muzycznego, zdjęcie ulicy z widocznymi przechodniami, zdjęcie polityka podczas publicznego wystąpienia, czy aktora na deskach teatru.

Należy jednak uważać publikując zdjęcia bliższych lub dalszych znajomych, co jest szczególnie popularne wśród młodych osób będących aktywnymi użytkownikami popularnych portali. Jeśli osobie takiej nie spodoba się, że jej wizerunek został przedstawiony w niekorzystnym świetle, np. w trakcie imprezy, może żądać usunięcia zdjęcia, a nawet zadośćuczynienia.

2 komentarze

  1. Einstein pisze:

    Czy w przypadku,gdy opublikowałem zdjęcie mojego wnuka z jego komunii,gdy stał między ojcem a 29 letnią matką,a ona rząda zakazanie swojej twarzy na tym zdjęciu,czy muszę to zrobić?

  2. Marcin pisze:

    Kurcze, prawie rok bez odpowiedzi? A pytanie ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.