Dobór sprzętu do fotografii ślubnej

Zakładając własny zakład fotografii ślubnej, należy posiadać odpowiedni, profesjonalny sprzęt fotograficzny. Przyszły właściciel tego rodzaju firmy ma nie lada orzech do zgryzienia, błądząc po wypełnionych po brzegi półkach z aparatami fotograficznymi, obiektywami czy lampami błyskowymi. Jak właściwie dobrać sprzęt do fotografii ślubnej?

1.Wybór aparatu fotograficznego.

Osoba zamierzająca rozpocząć własną działalność gospodarczą opartą na wykonywaniu zdjęć ślubnych może zdecydować się na najpopularniejszy aparat typu lustrkamera cyfrowazanka cyfrowa. Do profesjonalnych zdjęć ślubnych w zupełności wystarczy lustrzanka z matrycą APS-C (o rozmiarze: 25,1×16,7mm). Wykonywane tym sprzętem fotografie będą posiadały bardzo dobrą jakość i rozdzielczość. Minusem tych aparatów z pełną klatką jest ich spory koszt (ok. 10 000 zł). Do tego należy również doliczyć koszty obiektywów (kolejne parę tysięcy złotych), które pomogą nam w pełni wykorzystać potencjał pełnej klatki. Przy wyborze marki aparatu trzeba kierować się własnym gustem i wygodą pracy. Lepiej jest jednak unikać lustrzanek z dolnej półki i mniej znanej marki, gdyż większość swoich funkcji mają one ukryte głęboko w menu. Podczas wykonywania sesji ślubnych nie ma czasu na przeszukiwanie menu, więc podstawowe funkcje takie jak czas naświetlania, balans bieli, ISO, przesłona czy przełączanie trybu AF powinny być pod osobnymi przyciskami w obudowie aparatu.

2.Wybór obiektywu.

Odpowiednio dobrany obiektyw wspomaga jakość uzyskiwanych zdjęć, polepszając ich ostrość, kontrast, plastykę rozmycia, a także odwzorowanie barw. Dlatego tak ważne jest, aby przyszły fotograf ślubny nie oszczędzał na tego rodzaju sprzęcie (może on kosztować nawet ponad 3000 zł). Dziedzina, jaką jest fotografia ślubna jest bardzo wymagająca, w której liczy się zarówno dobre oko, jak i refleks. Najbardziej uniwersalnym obiektywem dla fotografa ślubnego jest ten typu szerokokątny zoom (np. 24 – 70 mm f/2.8) z zakresem ogniskowej 17-40 mm, 17-50 mm bądź 17-70 mm oraz liczbie przysłony np. f=2,8, ze światłem f/1.4 lub mniej. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest robić nieporuszone zdjęcia przy bardzo kiepskich warunkach oświetleniowych, a także doświetlić fotografowaną scenę lampą błyskową. Innym bardzo istotnym obiektywem przy wykonywaniu sesji ślubnych jest teleobiektyw o zmiennej ogniskowej np. 70-200 mm. Będzie on idealny do portretów z efektem rozmytego tła.

3.Wybór lampy błyskowej.

Robiąc sesję ślubną w plenerze, należy być przygotowywanym na zdjęcia w ciemniejszych miejscach, jak np. we wnętrzu starej fabryki. Wówczas jedynym ratunkiem dla fotografa będzie najmocniejsza i systemowa lampa błyskowa. Jest to wydatek rzędu 1500 zł, lecz zdecydowanie polepszy plastykę zdjęcia. Będzie ona dysponowała takim ważnymi funkcjami jak np. moment synchronizacji z lustrem. Do lampy błyskowej dobrze jest również posiadać tzw. „zmiękczacz” w postaci dyfuzora, najmniejszego z soft boxów czy przyklejonego plastiku.

4.Cechy korpusu:

  • ISO (3200, 6400, a nawet 12 800)- czułość ISO powinna być jak najbardziej wysoka, aby podnosiła jakość robionych zdjęć
  • Matryca- najlepiej pełnoklatkowa
  • Szybki i sprawny autofocus (AF), który pomaga w wyostrzeniu zdjęć przy słabym świetle
  • Akumulatory, ładowarka (warto wcześniej zorientować się ile można wykonać zdjęć na jednej baterii i wyposażyć się w dodatkową ilość akumulatorów na wszelki wypadek)
  • Przy zdjęciach w plenerze- filtr polaryzacyjny UV oraz blenda (rodzaj powierzchni ze srebrną lub złotą powłoką odbijającą światło słoneczne, dzięki czemu wybrany przez fotografa obiekt zostaje oświetlony; blenda biała nieco rozjaśni cienie i przyciemni tło, dając naturalny efekt; blenda złota da o wiele mocniejsze doświetlenie, ocieplając obiekt złotym; blendę muślinową wykorzystuje się w przypadku bezchmurnej, słonecznej pogody), np. 5 w 1 o wymiarach: 102×168 cm lub większą.
  • statyw wraz z obciążonym np. piaskiem workiem (tzw. sandbag), który będzie chronił drogi sprzęt oświetleniowy

Aby pracować na najwyższych czułościach, co w przypadku fotografii ślubnej jest wymogiem, należy zainwestować w odpowiedni i dosyć kosztowny korpus. Profesjonalny sprzęt zapewni fotografowi ślubnemu najwyższe pod względem technicznym zdjęcia, więc poniesienie pewnych kosztów będzie niestety niezbędne. Jednak przy odrobinie talentu, cierpliwości, samozaparcia i głowie pełnej kreatywnych pomysłów zakupiony sprzęt powinien zwrócić się właścicielowi zakładu fotograficznego już po pierwszym sezonie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.