Gimbal
Gimbal to coraz popularniejszy stabilizator, z którego zaczynają korzystać również amatorzy nagrywania filmów. Gimbal można zamontować zarówno na aparat, kamerką sportową czy smartfon i można wygodnie kręcić dowolny moment, odciążając ręce i redukując wszelkie drgania. Najnowsze urządzenia posiadają dodatkowe funkcje jak np. nagrywanie timelapse’ów czy efektowne zbliżenia. Ten gadżet to doskonały prezent dla wszystkich pasjonatów filmowania.
Bez wątpienia gimbal sprawdzi się podczas rejestrowania biegania, popisów na deskorolce czy odległej wyprawy do dżungli. Naturalne drżenie rąk czy miko wstrząsy nie będą widoczne na film. Niemniej zabierając urządzenie w podróż należy pamiętać o ładowaniu baterii i zapasowym akumulatorze, gdyż standardowo urządzenie pracuje przez kilka godzin pracy non stop.W sklepach dostępne są różne wersje gimbali, dedykowane do określonego sprzętu video. Jednak dla amatorów najwygodniej kupić uniwersalną wersję, która sprawdzi się w większości sytuacji i pozwoli cieszyć się atrakcyjnym materiałem video. Uniwersalne gimbale nie pasują do profesjonalnych lustrzanek, które ze względu na swoją wagę wymagają większego sprzętu. Wybierając sprzęt dla siebie należy wziąć pod uwagę kilka głównych paramentów, dzięki którym zakupione urządzenie będzie spełniać wszelkie oczekiwania.
W pierwszej kolejności należy wybrać, z jakim sprzętem ma współpracować gimbal, bo wybierając opcje na smartfon może ona nie pasować do kamerki. Niemniej uniwersalne urządzenia są mniej precyzyjne, a ich kompatybilność jest mocno ograniczona, co przy montażu filmu może utrudniać przesyłanie danych. Najbardziej procesjonalne filmy będzie można nakręcić przy użyciu gimbala z trzema osiami, który pozwala na poruszanie kamery góra, dół, prawo, lewo oraz na obrót panoramiczny. Dostępne są też prostsze jedno lub dwuosiowe zestawy. Możliwość pracy w trybie automatycznym to kolejna zaleta dobrego gimbala. Unieruchomienie kamery w celu nagrywania konkretnego miejsca lub ustawienie jednostajnego ruchu za danym obiektem zapewnia doskonały obraz, bez ryzyka drgań i zakłóceń.
Ważny aspektem jest też wytrzymałość akumulatora, który jednocześnie powinien być lekki, by wygodnie korzystało się z gimbala. Wielogodzinne nagrywanie bez konieczność wymiany czy ładowania to bardzo cenna zaleta dla każdego aktywnego filmowca. Warto też zwrócić uwagę na obudowę i jej wykonanie. Trwalszy materiały lepiej rokuje na przyszłość i prace w trudnych warunkach, gdzie występuje kurz, deszcz czy mróz. Dobrym wyborem będzie obudowa z aluminium lub tworzyw ze stopów magnezytowych. Obecnie te urządzenia nie są już tak drogie jak jeszcze kilka lat temu. Większy wybór wpłynął na cenę, dlatego dobrej jakość sprzęt można już dostać za 500 zł, podstawowy, jednoosiowy gimbal na telefon komórkowy kupimy za 200 złotych.
- wrz, 20, 2019
- Brak komentarzy.
Szukaj
Kategorie
- Artykuły
- Filmowanie ślubów i wesel
- Jak fotografować
- Pomysły na sesję zdjęciową
- Poradnik fotograficzny
- Programy do obróbki zdjęć
- Słownik fotograficzny
- Sprzęt fotograficzny
Najnowsze komentarze
- And - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- Karola - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- RADEK - Dystorsja
- Marcin - Fotografia a ochrona wizerunku
- Anonim - Dystorsja