Fotografia cyfrowa czy analogowa?
Wydawałoby się, że w dobie smartfonów i niezwykłych możliwości technicznych, fotografia analogowa powinna odejść do lamusa. Czy rzeczywiście tak się dzieje? Czy fotografia cyfrowa całkowicie zdominowała rynek? A może są obszary, w których analogowa kreacja nadal znajduje zastosowanie?
Różnice między fotografią cyfrową i analogową
Zasadniczą różnicą między dwoma prezentowanymi typami fotografii jest sposób utrwalania obrazu – w fotografii cyfrowej obraz zapisuje się w postaci cyfrowej, zaś w fotografii analogowej – na chemicznym nośniku światłoczułym. Niesie to ze sobą określone konsekwencje – do zdjęcia cyfrowego autor ma wgląd od razu po jego wykonaniu, mając przy okazji możliwość jego obróbki i kasowania zdjęć nieudanych. Jest to właściwość szczególnie istotna w obecnych czasach, w których bardzo dużą uwagę przykłada się do szybkości i osiągnięcia efektu kosztem jak najmniejszego wysiłku, a często również kosztem jakości. Nie wszyscy jednak poddali się temu trendowi, a dowodem tego jest niegasnącą popularność fotografii analogowej. W odróżnieniu od fotografii cyfrowej, w tym przypadku autor dysponuje ograniczoną liczbą klatek na jednym negatywie, a zdjęcie może obejrzeć dopiero po jego wywołaniu. Niesie to ze sobą więcej wysiłku i kosztów, jednak mimo wszystko wiele osób wciąż sięga po aparat analogowy.
Dlaczego ludzie wciąż lubią fotografię analogową?
Fotografia analogowa to forma sztuki, która wymyka się współczesnym ramom. Z uwagi na czas i wysiłek, jakie należy jej poświęcić, a także ograniczoną liczbę dostępnych na filmie klatek – uczy szacunku do kadru i ćwiczy cierpliwość. W efekcie pracy z aparatem analogowym, powstają zdjęcia magiczne, które oddają piękne, wyczekiwane ujęcia oraz rzeczywiste, prawdziwe kolory, rejestrowane przez ludzkie oko. Fotografia analogowa, w odróżnieniu od cyfrowej, to sztuka dla nielicznych. Jest wykorzystywana przez osoby, które kładą akcent na klimat zdjęcia, jego unikatowość i artyzm. Mowa tu nie tylko o preferujących tradycyjne techniki fotografowania hobbystach, ale również o szerokim gronie osób, które decydują się na uwiecznienie ważnych w swoim życiu chwil aparatem analogowym.
Z aparatem analogowym na ślub? Czemu nie!
Choć dominacja fotografii cyfrowej na uroczystościach, takich jak śluby, chrzciny, komunie, itp. jest niezaprzeczalna, wciąż zdarzają się osoby, którym zależy na analogowym uwiecznieniu ważnych chwil ze swojego życia. Zdjęcia wykonane w tradycyjny sposób charakteryzują się wyjątkową głębią ostrości, a do tego dzięki właściwościom negatywu, oddają nawet najmniejsze detale, bez zmian w naturalnej kolorystyce. Dzięki temu jest możliwe uchwycenie w szczegółach magii chwili i wierne jej odtworzenie. Negatyw ma również zdolność wychwytywania światłocieni, czego efektem są oryginalne efekty, których nie sposób otrzymać na zdjęciu cyfrowym. Te i inne zalety fotografii analogowej sprawiają, że wciąż cieszy się popularnością podczas różnego rodzaju imprez. Uwiecznienie w ten sposób ślubu, komunii i innych uroczystości to wspaniała pamiątka na całe życie. Tradycyjna fotografia może być ponadto wspaniałą i unikalną pamiątką, którą można wręczyć bliskim w formie prezentu na specjalną okazję.
- gru, 22, 2016
- Brak komentarzy.
Szukaj
Kategorie
- Artykuły
- Filmowanie ślubów i wesel
- Jak fotografować
- Pomysły na sesję zdjęciową
- Poradnik fotograficzny
- Programy do obróbki zdjęć
- Słownik fotograficzny
- Sprzęt fotograficzny
Najnowsze komentarze
- And - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- Karola - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- RADEK - Dystorsja
- Marcin - Fotografia a ochrona wizerunku
- Anonim - Dystorsja