Typy oświetlenia wykorzystywane w fotografii
Światło jest najważniejszym elementem sztuki fotografii. To właśnie ono sprawia, że utrwalanie obrazów staje się możliwe. Nie zawsze jednak możliwe jest wykonanie dobrych zdjęć bez dodatkowego oświetlenia, ponieważ światło słoneczne nie zawsze jest zadowalające. Dlatego też odpowiednie dobranie go jest bardzo ważne i nie może być lekceważone.
Rodzajów światła stosowanych w fotografii jest dosyć wiele. Ze względu na ich rodzaj, źródło pochodzenia oraz barwę możne je podzielić na kilka zasadniczych grup.
Charakterystyka światła
Ze względu na charakter światła używanego do doświetlania zdjęć, można je podzielić na dwa rodzaje:
- światło twarde, nazywane też ostrym,
- światło miękkie, lub inaczej rozproszone.
Światło twarde lub ostre charakteryzuje się ciemnymi cieniami o mocno zarysowanych krawędziach z wyraźnym kontrastem. Oświetlenie takie jest rzadko stosowane i często unika się go, w szczególności w fotografii portretowej, ponieważ w wyraźny sposób uwydatnia ono wady, takie jak zmarszczki, blizny itp. Czasem jednak z tego względu jest ono wykorzystywane w celu uwydatnienia pewnych cech.
Światło miękkie pozostawia cienie o miękkich konturach, nie powodując wyraźnych kontrastów i zauważalnych granic pomiędzy światłem, a cieniem. Powstaje ono zazwyczaj poprzez odbicie lub rozproszenie źródła światła blendą lub dyfuzorem w postaci softboxa lub innego półprzezroczystego materiału. W przypadku światła słonecznego, rolę dyfuzora mogą przybierać chmury. Najczęściej jest ono wykorzystywane w makrofotografii lub w fotografii portretowej.
Źródło światła
Światło używane w fotografii może pochodzić z różnych źródeł, zarówno naturalnych, sztucznych, a także z obydwu naraz
Światłem zastanym nazywamy światło, które jest naturalnie obecne w miejscu wykonywania fotografii. Może być to światło słoneczne lub pochodzące z naturalnie występującego oświetlania. Mogą to być na przykład uliczne latarnie bądź światła budynków, a także zwykłe żarówki palące się w pomieszczeniu.
Światło dodane jest natomiast zawsze wynikiem dodania dodatkowego oświetlenia lampami błyskowymi bądź lampami studyjnymi. Ponieważ światło zastane z reguły nie wypełnia dokładnie całej kompozycji, często wymaga ona dopełnienia błyskiem lamp lub odbiciem dodatkowych promieni za pomocą blend.
Skala oświetlenia
Odpowiednie dobranie oświetlenia może nam pomóc z uwydatnieniu, niektórych charakterystycznych cech fotografii.
Światło punktowe jest szczególnie pomocne w takiej sytuacji. Dzięki skierowaniu jego źródła na obiekt, uzyskamy lepsze podkreślenie danych cech oraz możemy skupić uwagę widza na danym punkcie obrazu.
Oświetlenie szerokie warto natomiast stosować kiedy tło oraz inne elementy zdjęcia nie odciągają uwagi widza od głównego obiektu znajdującego się na zdjęciu. Pozwala ono także na dokładne ukazanie otoczenia.
- kw., 07, 2014
- 1 komentarz.
Szukaj
Kategorie
- Artykuły
- Filmowanie ślubów i wesel
- Jak fotografować
- Pomysły na sesję zdjęciową
- Poradnik fotograficzny
- Programy do obróbki zdjęć
- Słownik fotograficzny
- Sprzęt fotograficzny
Najnowsze komentarze
- And - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- Karola - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- RADEK - Dystorsja
- Marcin - Fotografia a ochrona wizerunku
- Anonim - Dystorsja
Swietny artukuł mordo