10 najciekawszych tricków fotograficznych
Aby wykonać doskonałe zdjęcie, które będzie spełniać nasze oczekiwania, często musimy posłużyć się sprawdzonymi sztuczkami, które sprawią, że fotografowane przedmioty będą wyglądać bardziej atrakcyjnie, krajobrazy będą zapierały dech w piersiach, a portretom nadadzą charakteru. W tym artkule postaramy się przedstawić, naszym zdaniem najbardziej przydatne i najciekawsze triki jakie możemy wykorzystać, aby nasze zdjęcia stały się atrakcyjniejsze.
1. Jednym z bardziej znanych trików, które pozwalają nam na zwiększenie atrakcyjności fotografowanego przedmiotu jest skroplenie go delikatnie gliceryną. Efekt ten wygląda dokładnie tak, jak poranna rosa zbierająca się na różnych roślinach. Ta sztuczka jest dość często wykorzystywana w fotografii kulinarnej. Dlaczego używa się akurat gliceryny? Powodem jest to, że rosa zbiera się na warzywach, owocach i roślinach tylko w określonych warunkach, a także to że gliceryna prezentuje się na zdjęciach znacznie lepiej niż krople wody, które są bardzo trudne do sfotografowania.
2. Inną znaną sztuczką stosowaną w fotografii kulinarnej jest smarowanie warzyw i owoców odrobiną oliwki. Dzięki temu ich skórka nabiera świeżego połysku charakterystycznego dla niedawno zerwanych owoców, znacznie niwelując oznaki wysychania.
3. Jeżeli jednak wtarcie oliwy w dany przedmiot nie jest możliwe lub też niepożądane, w takim wypadku możemy delikatnie spryskać go lakierem do włosów. Otrzymamy podobny efekt.
4. Jeżeli liście sałaty, płachty materiału lub inne podobne elementy nie układają się tak jak należy – liście opadają, a materiał układa się niezgodnie z naszymi zamierzeniami, możemy użyć kleju aby odpowiednie części elementów nie przemieszczały się i leżały na swoim miejscu.
5. Innym sposobem układania materiału tak, aby ułożyć go zgodnie z zamierzeniem jest podklejenie taśmą klejącą od niewidocznej strony małych giętkich drucików, a następnie odpowiednie dopasowanie ich kształtu. Ta sztuczka pozwoli nadać materiałom sztywności, dzięki czemu będzie możliwe sfotografowanie ich w wybranym położeniu.
6. Jeżeli chcecie spróbować swoich sił w makrofotografii, jest na to dość tani sposób. Jeżeli posiadanie w domu zwykłe szkło powiększające możecie spróbować przyłożyć je do przedniej soczewki aparatu i zobaczyć jak będzie wyglądał powiększony obraz. Wadą tego rozwiązanie jest niestety słaba jakość zdjęć oraz prowizoryczność tego rozwiązanie, które znacznie utrudnia wykonanie ciekawszych ujęć.
7. Innym sposobem wykonywania zdjęć makro tanim kosztem jest zastosowanie starych obiektywów M42 takich jak Helios 58/2 i Pentacon 50/1.8 oraz pierścieni odwrotnego mocowania, które nakręca się na główny obiektyw tak samo jak zwykły filtr. Następnie na pierścień tak samo nakręca się drugi obiektyw. Dzięki temu, że jeden z nich zostaje odwrócony, odległość ostrzenia znacznie spada co sprawia, że możemy bardziej zbliżyć aparat do fotografowanego obiektu.
8. Fotografia motoryzacyjna jest bardzo ciekawą kategorią, jednak zrobienie atrakcyjnego zdjęcia samochodu jest dość trudne. Trudność zwiększa się szczególnie w przypadku aut o ciemnych kolorach. Ciemne lakiery w doskonały sposób odbijają obrazy otoczenia. Niekiedy może być to bardzo uciążliwe i niepożądane. Dlatego też warto zastosować filtry polaryzacyjne, które wyłapią niepotrzebne odbicia, dzięki czemu widz oglądający zdjęcie nie będzie rozpraszany niepotrzebnymi szczegółami.
9. Ciekawy bokeh może znacznie uatrakcyjnić zdjęcie. Czym jest bokeh? Jest to charakterystyczne rozmycie nieostrych obiektów, które znajdują się poza głębią ostrości. Najbardziej widoczne są oczywiście światła. Kształt bokeh może przyjmować postać ośmiokąta, sześciokąta itd. i jest zależny od kształtu przesłony. Jednak tworząc zewnętrzną przesłonę ze zwykłego kawałka wyczernionego kartony z wyciętym określonym kształtem, możemy sprawić, że otrzymamy takich bokeh jaki chcemy. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni.
10. Jedną z ciekawszych sztuczek jakie możemy wykorzystać aby nasze zdjęcia nabrały specyficznego charaktery jest tzw. freelensing. Technika ta polega na fotografowaniu z obiektywem odczepionym od korpusu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zróżnicowanej głębi ostrości przypominającej nieco tilt-shift. Oprócz tego odległość ostrzenia także może ulec skróceniu. Sprawia to, że nawet zwykłe przedmioty fotografowane w ten sposób mogą sprawić, że zdjęcie zaskoczy widzów.
- cze, 11, 2014
- Brak komentarzy.
Szukaj
Kategorie
- Artykuły
- Filmowanie ślubów i wesel
- Jak fotografować
- Pomysły na sesję zdjęciową
- Poradnik fotograficzny
- Programy do obróbki zdjęć
- Słownik fotograficzny
- Sprzęt fotograficzny
Najnowsze komentarze
- And - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- Karola - Fotograf nie wywiązał się z obowiązków – co zrobić?
- RADEK - Dystorsja
- Marcin - Fotografia a ochrona wizerunku
- Anonim - Dystorsja